Stavanger Lufthavn

Oppdatert av: Irene Hegre (05.mai.2011)

Høringsperiode avsluttet

Iht. plan- og bygningsloven §§ 4-1 og 12-8, varsles igangsetting av reguleringsarbeid med forslag til planprogram for konsekvensutredning for Plan 0507 Stavanger lufthavn Sola, felt H1, P3 og P4. Oppdragsgiver er Avinor AS.

Hensikten med planarbeidet er å åpne for nærings-, kontor-, hotell- og parkeringsformål i tråd med masterplan for lufthavnen. Området som foreslås bygget strekker seg fra Rica Airport Hotel Sola i sør mot Pratt & Whitneyanlegget i nord. Planområdet er i dag stort sett ubebygd og i bruk til parkering, men omfatter også hotellet. Foreslåtte planområde er markert H1, P3 og P4 i gjeldende reguleringsplan.

Etter at planprogrammet har vært til offentlig ettersyn skal det fastsettes av det faste utvalg for plansaker i Sola kommune. Det fastsatte planprogrammet skal ligge til grunn for utarbeidelse av planforslag og konsekvensutredning. Planprogrammet skal klargjøre premisser og rammer for planarbeidet, herunder fastsette hvilke forhold som skal utredes og /eller beskrives nærmere i planforslaget. Planen vil utarbeides som en detaljreguleringsplan iht. plan- og bygningslovens § 12-3.

Mottatte merknader til varsel om oppstart og planprogram vil bli oppsummert og vurdert ved fastsetting av planprogram og/eller før planen legges ut til offentlig ettersyn. Det vil også bli anledning til å uttale seg til planforslaget under offentlig ettersyn etter førstegangsbehandling i det faste utvalget for plansaker.

Planprogrammet er også tilgjengelig elektronisk på: tegn3.no/kunngjoringer

Innspill og spørsmål til planarbeidet sendes innen 14.06.2011.
Tegn3 As,
Postboks 18,
0216 Oslo
E-post: paal.olsen@tegn3.no.

Oversiktskart - planavgrensning 

Forslag til Planprogram