Her kan du oppleve Tour of Norway

Norges største sykkelritt, Tour of Norway, kan oppleves i Sola på Kristi Himmelfartsdag torsdag 29. mai. Her er strekningene hvor du kan oppleve sykkelrittet, og veiene som blir stengt for biltrafikk  i kortere eller lengre perioder mellom kl 13:15 og 18:00. 

Kart som viser ruten til 1. etappe av Tour of Norway i Sola. - Klikk for stort bildeKart over rute for 1. etappe av Tour of Norway i Sola. Kartet viser også hvor lag og foreninger tar oppstilling.

Sola kommune er vertskap for Tour of Norways første etappe, med både start og mål ved Sola rådhus. Starten går kl 13:45, og målgang ventes samme sted ca kl 18:00.

I mellomtiden har rytterne vært på en 179 km lang runde via Hommersåk, Oltedal, Ålgård, Kverneland, Lye, Undheim, Varhaug og Orre før de avslutter i Sola. Tour of Norway er et stort, internasjonalt sykkelritt på sykkelsportens nest-høyeste nivå, og blir en slags miniutgave av store etapperitt som Tour de France.

Nest-øverste nivå

Et sykkelritt på dette nivået er avhengig av ryddet vei for syklistene og den store kortesjen av følgebiler og motorsykler. Veiene må stenges av hensyn til både din, rytternes og sjåførenes sikkerhet. Dette gir publikum gode tilskuermuligheter, men skaper også noen ulemper for de som skal ferdes i bil på veien denne dagen. 

Omkjøringer er som regel mulig med litt planlegging, men legg inn ekstra godt med tid og regn med noe ventetid om du må kjøre bil i området på kartet.

Disse veiene berøres

Veiene blir stengt i kortere eller lengre perioder mellom kl 13:25 og 18:00.  Merk at tidspunktene er veiledende, uforutsette hendelser kan påvirke stengeperioder. Alle de berørte veiene har også vært skiltet med stengeperioder siden uken før 17. mai.

Stengte veier Tour of Norway
Strekning fra Strekning til Fra kl Til kl Kommentar
Kongshaugvegen Rådhusvegen via Solakrossvegen 17:10 17:40 Arena - stengt i begge retninger
Solasplitten Rådhusvegen via Solakrossvegen 17:10 17:40
Tjelta Borekrossen vest 16:30 17:25
Forusbeen Kongshaugvegen 13:15 13:45
Ølbergkrysset Clarion Hotel Air 17:00 17:50
Varaheivegen Ølberg 16:50 17:30
Rådhusvegen via Solakrossvegen Forusbeen 16:50 18:00
Forusbeen Varaheivegen 16:45 18:00
Forusbeen Tjelta 16:45 18:00
Ølberg Tjelta 16:40 17:30
Tjelta Borekrossen vest 16:30 17:25
Årsvollkrossen Nordsjøkrysset 13:25 13:55
Nordsjøkrysset Forusbeen 13:20 13:50
Forusbeen Kongshaugvegen 13:15 13:45

Gjør dagen til en fest!

Fotografi av ordfører Janne Stangeland Rege og kommunaldirektør Knut Underhaug foran Sola rådhus med hver sin iskrem.  - Klikk for stort bildeSola kommune, her ved ordfører Janne Stangeland Rege og kommunaldirektør Knut Underhaug, spanderer is på barna etter barnerittet.

Sola kommune inviterer alle innbyggere til å gjøre dagen til en folkefest! Vi oppfordrer alle som har lyst til å bruke fridagen til å lage liv og røre langs løypa! TV2 sender hele løpet direkte. Kanskje du og din gjeng kommer på tv? Kle dere ut eller finn på noe gøy – og kanskje dere kan vinne prisen for beste innslag? Sola kommune premierer det beste bidraget med 5000 kroner! Finn ut hvordan!

Barnerittet Tour of Norway for kids arrangere kl 15 i Sola sentrum. Ta med barna, det blir liv og røre og gøy for alle aldersklasser! Sola kommune spanderer også gratis is til alle barn i kulturkafeen (Sola kulturhus) etter barneløpet. 

Aktiviteter i sentrum

Kart som viser aktiviteter i Sola sentrum under Tour of Norway. - Klikk for stort bildeAktiviteter i Sola sentrum under Tour of Norway.

Se programmet for dagen