Snart skal plastemballasjen tilbake i restavfallet

Fra 1. september er IVAR sitt ettersorteringsanlegg på Forus i drift igjen etter brannen i 2022.

Det betyr at plastemballasje ikke lenger skal sorteres i egne plastsekker. Fra 1. september skal plastemballasjen kastes i restavfallet.

Sorterium sorterer plasten

Sorterium er IVAR sitt ettersorteringsanlegg på Forus. Her blir plastemballasjen sortert ut fra restavfallet og sendt videre til materialgjenvinning. Maskinene på Sorterium gjør en bedre sorteringsjobb enn vi klarer hjemme.

Når anlegget er i drift, forventes det å sortere ut rundt 20 kilo plast per innbygger, mot rundt 3 kilo med dagens ordning. Det betyr at langt mer plast kan brukes om igjen i nye produkter.

Slik sorterer du plastemballasjen fra 1. september

  • Kast plastemballasjen i restavfallet.
  • Plastemballasjen bør være tom for matrester og annet søl. Skyll den gjerne lett i kaldt vann før du kaster den.
Bilde av en rull med plastsekker. - Klikk for stort bildeDet vil ikke være mulig å få tak i plastsekker på biblioteket lenger.