Søk om opphold i kunstnerboligen på Rott

Nå kan profesjonelle kunstnere og kulturarbeidere søke om å få bo i Sola kommunes kunstnerbolig på øya Rott noen uker i 2026.

På den idylliske øya Rott tre kilometer fra land utenfor Tananger, disponerer Sola kommune en kunstnerbolig som lånes ut gratis til kunstnere som tilfredsstiller kravene til søkere. Boligen er en leilighet i tredje etasje i den historiske bygningen Sagå. Leiligheten gir kunstnere en anledning til å finne ro og inspirasjon for kreative prosesser.

– Rott og Sagå hadde alt jeg ønsket meg av et kunstneropphold. Det ga meg muligheten til å jobbe konsentrert, kun avbrutt av vær, vind, natur og sauer, forteller billedkunstner Evy Horpestad Tjåland om kunstneroppholdet på Rott.

Kunstnerboligen på Rott. - Klikk for stort bildeKunstnerboligen ligger i tredje etasje i den historiske bygningen Sagå på Rott.

Leiligheten er tilgjengelig for kunstnere innen alle sjangre, og søkere må dokumentere profesjonell kunstnerisk virksomhet i søknaden. Søkere med tilknytning til Sola og Rogaland prioriteres. Det stilles ikke krav om kunstproduksjon under oppholdet, og leiligheten egner seg ikke for kunstproduksjon som krever stort areal.

Lånes ut i to uker av gangen

I 2026 er kunstnerboligen tilgjengelig for utlån i perioden 07. april – 13. juni, og i perioden 17. august - 26. september. Oppholdet er begrenset til to uker. Det koster ikke noe å bo her, men du må selv organisere og betale for transport ut til øya og det du ellers trenger til oppholdet.

Søknadsfristen er utgått, den var 9. februar 2026. 

Interessert?

Les mer om kunstnerboligen og søk om opphold